Gaziköy Çevre ve Kültür Derneği Web Sitesi - www.afanya.com ANA SAYFA
Gaziköy Çevre ve Kültür Derneği - www.afanya.com
Gaziköy Çevre ve Kültür Derneği - www.afanya.com
Kuruluş ve Organizasyon Etkinlikler ve Haberler Raporlar Basın Bildirileri Mali Tablolar Tüzük

Kumyalı’da kurulan Orkinos Besi Çiftliği törenle açıldı.

Denktaş: ‘Dış yatırımcının gelmesi için KKTC’nin güvenilir ve istikrarlı bir yer olduğunu göstermek zorundayız’.
Kumyalı’da kurulan Orkinos Besi Çiftliği törenle açıldı.
Türkiye'deki Dardanel Grubu ile Japon ortağı Tohto Suisan şirketinin "Dardanel Cyprus" adı altında Kumyalı'da kurduğu Orkinos Besi Çiftliği önceki akşam düzenlenen törenle açıldı.

Bu yıl üretime başlayacak olan çiftliğin ilk yıl için kapasitesinin bin ton öngörülmesine rağmen bir takım sorunlar nedeniyle üretim miktarının 200 ton olacağı, beklentilerin gerçekleşmesi durumunda kapasitenin 3 bin tona çıkarılacağı ifade edildi.

Dardanel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, projenin yatırım tutarının işletme sermayesi hariç 4,5 milyon dolar olduğunu ve KKTC'den herhangi bir finansman ve kredi talebinde bulunmadıklarını belirterek, şu anki üretim seviyesine göre 5 milyon dolarlık ihracat cirosu hedeflediklerini kaydetti.

Önen, beklentilerinin gerçekleşmesi durumunda kapasitenin 3 bin tona çıkarılarak 100 milyon dolarlık ihracat seviyesine ulaşılmasının kolaylıkla başarılabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da Japon ortak Musashi Seto'nun bir sözüne dikkat çekerek, dış yatırımcının KKTC'de ekonomik ve siyasi istikrar olmadığı gerekçesiyle yatırım yapmaktan çekindiğini belirterek, yatırımcının gelmesi için KKTC'nin güvenilir ve istikrarlı bir ülke olduğunun gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Denktaş, " Dünyaya buranın güvenilir bir yer olduğunu göstermek açısından bizim bir görevimiz var.Bunu nasıl yapacağız? Kendimize gövenerek, güvendiğimizi göstererek, devletimize bağlı olduğumuzu göstererek yapacağız. Devletin bir gün ortadan kalkacağı intibaını vermeyeceğiz.Hatta kalkması için uğraşanlara yardımcı olmayacağız Dıştan bakıldığında bunlar kalıcı mı gidici mi sorusu sorulmamalıdır hiçbir devlet kendi kendini ortadan kaldırmış değildir" dedi.

Denktaş, Kıbrıs Türklerinin bu kadar sıkıntıdan sonra şehitler pahasına kurduğu devletin bir gün ortadan kalkacağı intibaını vermenin hatta bunu düşünmenin hata olduğunu kaydederek, "İşte yatırımcıları geride tutan budur" dedi.


TÖREN

Önceki gün saat 17.00'de Kumyalı Meslek Lisesi Turizm Uygulama Oteli'nde yer alan törene, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük, Maliye Bakanı Mehmet Bayram, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Ergün Olgun, KKTC'nin Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, milletvekilleri, bazı bölge belediye başkanları ile yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende Dardanel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, çiftliğin Japon ortaklarını temsilen Musashi Seto, Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Rauf Denkltaş bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından tören protokol ve basın mensuplarının gemilere binerek çiftliği gezmeleri ve kokteylle son buldu.


DENKTAŞ

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş törende yaptığı konuşmada, devlete sahip çıktıkça ülkeye yatırımcının geleceğini, gençlere iş imkanı sağlanacağını ve halkın yüzünün güleceğini, KKTCnin gelişeceğini söyledi.

Denktaş, KKTC'nin uluslararası kuruluşlara yaptığı her başvurunun Rumlar tarafından engellenmeye çalışıldığını bunun da Rum'un ne kadar dost olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti

Denktaş, Dardanel Grubu'nun yaptığı yatırımın ve daha da yatırım yapacağı mesajını vermiş olmasının büyük bir güç verdiğini kaydederek, büyük bir jest göstererek Dardanel'le birlikte KKTC'ye yatırım yapan Japon firmaya da teşekkür etti.

Denktaş, bürokrasinin de artık işleri yokuşa sürmekten vazgeçmesini isteyerek, "Yatırımcı deyince kutsal birşeyler geldiğini bilsin, halkın yararına olanı acele yapsın, zaman kaybetmesin" dedi.


KÜÇÜK

Tarım ve Orman Bakanı İrsen Küçük de konuşmasında, orkinos besi çirftliği projesinin ülke için hem yeni bir uğraş hem de KKTC'nin tanınmasına yardımcı olacak bir yatırım olduğunu söyledi.

Küçük, bu kadar yıldır yararlanılmayan bir milli servetten halkın ve milletin yararlanmasını amaçlayan güzel bir yatırım olduğunu, yatırımın güzel bir tarafının da Türkiye dışından bir yatırımcının da projeye katkı koyması olduğunu aktardı.

Ülkenin bir ada olmasına rağmen balık nimetinden bugüne kadar yeterince yararlanılamadığını söyleyen Küçük, 1999 yılından itibaren dünya balıkçılığında besiciliğin gelişmesi ve Akdeniz'de de bu faaliyetin birçok ülke tarafından yapılmasının kendilerinin de denizlerdeki bu servete daha sıcak bakmalarına neden olduğunu ifade etti.

Küçük, bu çerçevede yaptıkları çalışmalarda yasal eksiklikleri tespit ederek 2000 yılında denizlerden yararlanabilme ve besiciliği başlatabilme için parlementoda gerekli yasanın üretildiğini ve gerekli tüzük çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Hükümet olarak yaptıkları çalışmalarda balıkçılığın yasal ve tüzüksel sorunlarını çözme yanında, özellikle açık denizlerdeki göçmen balıkların avlanabilmesi içinde gerekli çalışmaların yapılması ve kıyı balıkçılığın geliştirlmesi için hükümet kararları alındığını ifade etti.

Küçük bu çalışmalar içerisinde %12 olan KDV'nin %3'e indirildiğini, özellikle küçük balıkçıların malzeme ihtiyaçlarının %80 sübvansiyonlu karşılanabildiğini, ayrıca 9 metrenin üzerindeki gemi ithalatına metre başına 600-700 milyon karşılıksız katkının öngörüldüğünü söyledi.

Balıkçılık faaliyetleri çerçevesinde KKTC'nin de bu amaçlı uluslarararası kuruluşlara katkı koymaya başladığını belirten Küçük, orkinos balıklarının popülasyonunu koruma amaçlı dünyada bilimsel araştırmalar yapan ve ülkelere kota veren ICCAT'a da üyelik başvurusunu yaptıklarını ve olumlu sinyaller alınmaya başlandığını söyledi.

Küçük, Dardanel Grubu'nun önümüzdeki aylar içerisinde Gazimağusa Serbest Liman Bölgesi'nde yeni yatırım yapma teklifinde bulunduklarını ifade ederek, bu yatırımı da desteklediklerini söyledi.


ÖNEN

Dardanel Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen de konuşmasında KKTC'de bir ilki başarmaktan ve ekonomisine ciddi katkılar sağlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti.

Orkinos balıkçılığı hakkında bilgi aktaran Önen, gezici balık olan orkinosların balıkçılar tarafından yakalanıp özel çiftliklerde beslendikten sonra ekonomik değere ulaştığını, ICCAT'ın da bu balıkların popülasyonun korunması için bilimsel araştırmalar yaparak ülkelere kota verdiğini söyledi.

Önen, KKTC'nin şu anda ICCAT'a üye olmadığını, Rum yönetiminin üyeliğin engellenmesi için girişimde bulunduğunu belirterek, KKTC'nin ICCAT'ın uyguladığı kotadan yararlanmasında bir sakınca olmadığını aktardı.

Şu anki üretim seviyesine göre bu yıl 5 milyon dolarlık bir ihracat cirosuna ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Önen, bu kadar düşük kapasiteye rağmen KKTC ihracatının 45 milyon dolar seviyiyesinde olması gözönüne alındığında bu yatırımın KKTC ekonomisi için öneminin ortaya çıktığını belirtti.

Önen, beklentilerinin gerçekleşmesi durumunda kapasiteyi 3 bin tona çıkarabileceklerini ve 100 milyon dolarlık ihracat seviyesine kolayca ulaşabileceklerini belirtti.

Grup olarak pek çok riski ve sıkıntıyı göze alarak KKTC'de yatırım yaptıklarını anlatan Önen, müteşebbis olarak olaylara tamamen ekonomik açıdan baktıklarını politik gelişmelrin dışında kalmayı arzu ettiklerini söyledi.

Önen, KKTC halkının ve yöneticilerinin istemesi ve desteklemesi halinde yatırımlarını fazlalaştıracaklarını kaydederek, şirketin çok kısa bir süre içerisinde Gazimağusa Serbest Liman bölgesinde ton balığı konserve fabrikası kurmayı, aynı zamanda KKTC Balıkçılar Birliği ile birlikte açık denizlerde ton balığı cinslerini avlayacak KKTC bayraklı balıkçı gemisi yaptımayı planladıklarını ifade etti.

Önen, orkinos besi çiftliklerinin, çevre kirliliği yarattığı, orkinos balıklarının çıkarttığı gürültülerin insanları kilometrelerce uzaktan rahatsız ettiği, deniz yaşamını etkileyerek canlılara zarar vereceği, çevre balıkçılarını olumsuz etkileyeceği ve ülke ekonomisne katkısının olmayacağı yönündeki eleştirilerin gerçek olmadığının yapılan üretimle gözlerönüne serildiğini söyledi.

Önen, bu yatırımı gerçekleştirmelerine destek veren devlet ve hükümet yetkililerine teşekkür ederek, "Ne şartlarda olursa olsun biz Kuzey Kıbrıs'ın geleceğine olumlu bakıyoruz. Artık biz de aynı geminin içindeyiz" dedi.


SETO

Dardanel Grubu'yla birlikte orkinos besi çiftliğinin ortaklarından Musashi Seto da konuşmasında, bu projeye imkan veren ve destekleyen devlet ve hükümet yetkililerine teşekkür etti.

Orkinos çiftliklerinde bir süre önce bazı Avrupa ülkelerinin belirli bir düzeye gelerek başarıya ulaştığını söyleyen Seto, Dardanel Grubu'nun da bunu Türkiye'de başarıyla sürdürdüğünü ifade etti.

Bu projenin KKTC ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağını aktaran Seto, bu projeyle deniz ürünlerinden yararlanılmış olunacağını ve ülkeye nakit akışının sağlanacağını belirtti.

Seto, projenin uzun süreli olması için balıkçılığın kontrol altında tutulmasının önemine işaret ederek, mevcut kaynakların sürekliliğinin sağlanması yönünde incelemelerin de sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

Japonya'da, KKTC'de ekonomik ve politik açıdan belirsizliğin hakim olduğu yönünde bir kanının bulunduğunu ve kimsenin buraya yatırım yapmak istemediğini söyleyen Seto, ancak kendilerinin KKTC'ye bu projeyle para ve teknoloji yatırdıklarını, devletin de desteğiyle başarılı olacaklarına inandıklarını kaydetti.
 

Ana Sayfa E-mail
[Ana Sayfa] [Etkinlikler ve Haberler] [Raporlar] [Basın Bildirileri] [Organizasyon] [Kuruluş] [Tüzük] [Derneğimizin Amacı]
[Mali Tablolar] [Linkler] [Kültür ve Sanat]

ADRES: Gaziköy Çevre ve Kültür Derneği / Gaziköy/Lefkoşa-Kıbrıs

E-MAIL: info@afanya.com

Gaziköy Çevre ve Kültür Derne?i